HRM IN PRESS

Date : 2015-03-15
Content : İşyeriyle psikolojik sözleşme sona eriyor
Press : Hürriyet İK
Description :

Adalet, çalışanı mutlu eden faktörler arasında ilk sırada yer alıyor. Ücret veya terfi konusunda beklentileri karşılanmayan çalışan, işyerinde adaletsizliğe uğradığını düşünüyor ve bu da onu mutsuz ediyor. Dolayısıyla çalışanın iş yapma motivasyonu düşüyor. HRM Danışmanlık Özel Projeler Yöneticisi Elif Ejdar Özel, “Maaş zammından memnun kalmayanların ve/veya terfi beklentisi gerçekleşmeyen bir çok çalışanın maalesef çoğunlukla iş yeri ile psikolojik sözleşmesi bitiyor. Özellikle “y” kuşağı çalışanlar tepkilerini hemen göstererek yeni bir iş bulmadan dahi işyerleri ile ilişiklerini keserken bir grup çalışan da iş arayışına gidiyor. Ancak bu hayal kırıklığı içerisindeyken yapılan iş değişiklikleri maalesef her zaman sağlıklı seçimler doğurmuyor” uyarısında bulunuyor. 

Yılın ilk çeyreğinde iş değişikliklerinin sıkça yaşanmasının bir sebebi de performans düşüklüğü. İşyerleri de performans değerlendirmesi sonucu hedefi tutturamayan çalışanlarla yollarını arıyorlar. Bu da yılın ilk çeyreğinde hareketliliğe sebep oluyor.

En çok değişim hangi sektörlerde?

Perakende, sigorta, bankacılık-finans, ilaç ve hızlı tüketim, akaryakıt, telekom sektörlerinde özellikle satış ve pazarlama fonksiyonlarında çalışan kişilerde değişim daha çok yaşanıyor. 
Satış alanında çalışanların gelirinin bir kısmı primden geldiği için verilen hedefleri tutturamayan çalışanların işten çıkarılma oranı da daha yüksek.

Sirkülasyonun çok yüksek olduğu yerlerden biri de denetim firmaları. Elif Ejdar Özel, ilk 3 yıl içinde denetim firmalarında çalışanların işten ayrılma oranın yüzde 80 civarında olduğunu söylüyor: “İddialı üniversitelerin işletme, ekonomi gibi bölümlerinden mezun olan ve yabancı dil bilen gençlerin istihdam edildiği bu sektörde çalışma saatlerinin ve seyahat programlarının düzensizliği çalışanların kısa sürede bezmesine neden oluyor. İşin doğasından gelen ancak çalışanların özel hayatına zaman ayırmasını engelleyen bu tip çalışma koşulları çalışanların başka sektörlere yönelmesine neden oluyor. O nedenle denetim sektöründe ilk 3 yıl boyunca ücretler çok düşük tutuluyor. Bu süreyi işten ayrılmadan geçiren çalışana kalıcı gözüyle bakılmakta ve ücreti 3 yıl sonrasında piyasa ortalamasına çekiliyor.”

http://www.hurriyet.com.tr/ik/28450922.asp

BP Türkiye
HRM in three words; Reliable, Solution-oriented and Responsive. BP Turkey has been working with HRM over 10 years, throughout which, has never faced with any non-compliance or inaccuracy.
A relatively small but extremely professional company and more importantly a trusted business partner.

Reyhan Elmalidag
BP Turkey Upstream HR Advisor
TANAP
HRM is a long-term, trusted partner we depend on, supporting our agility with well-thought perspectives and prompt actions.

Çiğdem ÖZDEMİR EVREN
Human Resources Director
Bilkent Üniversitesi
  “HRM is an employment agency that is widely  prefered by professionals from different executive/staff level who work at varied sectors and seek new opportunities. Its wide and qualified candidate porfolio served in our previous employments as powerfull tool. Another outstanding feature of HRM is its process management that fullfils needs and expectations of both candidates and employers”

Ersun Türköz
Human Resources Manager
ASAS AMBALAJ BASKI SANAYI ve TIC A.S.
We have been working with HRM for about 10 years. In every projects that we worked, consultants exceeds to our expectation in their services. For this reason, we continue to work for years.

Yasin ATAK 
Insan Kaynakları Müdürü / Human Resources Manager
DOWNLOAD HRM ANDROID