HRM IN PRESS

Date : 2015-05-31
Content : Firmaların Beklentileri Gerçekçi Değil
Press : Hürriyet İK
Description :

Ayşegül Davutoğlu, “Çok şapkalı pozisyonlar için, firmaların beklentileri çok gerçekçi değil. Çok ve göreceli olarak bazı kalemlerin özel bir vasıf gerektirmediği işleri, olabilecek en kalifiye ve deneyimli kişilere yaptırmaya çalışmak kısa ve uzun vadede verimli olmayan bir süreç. Bir diğer zorluk ise, bazı firmaların bu yüksek beklentileri karşısında uyguladıkları düşük ücret politikası. İstihdam etmek istedikleri vasıflı, deneyimli adaylara standart veya standart altı ücretler önermeleri pozisyonların doldurulmasını güçleştiriyor” diyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ik/29144410.asp

BP Türkiye
HRM in three words; Reliable, Solution-oriented and Responsive. BP Turkey has been working with HRM over 10 years, throughout which, has never faced with any non-compliance or inaccuracy.
A relatively small but extremely professional company and more importantly a trusted business partner.

Reyhan Elmalidag
BP Turkey Upstream HR Advisor
TANAP
HRM is a long-term, trusted partner we depend on, supporting our agility with well-thought perspectives and prompt actions.

Çiğdem ÖZDEMİR EVREN
Human Resources Director
Bilkent Üniversitesi
  “HRM is an employment agency that is widely  prefered by professionals from different executive/staff level who work at varied sectors and seek new opportunities. Its wide and qualified candidate porfolio served in our previous employments as powerfull tool. Another outstanding feature of HRM is its process management that fullfils needs and expectations of both candidates and employers”

Ersun Türköz
Human Resources Manager
ASAS AMBALAJ BASKI SANAYI ve TIC A.S.
We have been working with HRM for about 10 years. In every projects that we worked, consultants exceeds to our expectation in their services. For this reason, we continue to work for years.

Yasin ATAK 
Insan Kaynakları Müdürü / Human Resources Manager
DOWNLOAD HRM ANDROID